Bezpośredni autobus z Nowej Huty i krakowskiego Ugorka w Tatry i na granicę słowacką

Wyjazd z Krakowa na szlak wysokogórski stał się o wiele bardziej dostępny, niż dotychczas – zwłaszcza dla mieszkańców Nowej Huty, Czyżyn, Rakowic i Grzegórzek. Nie trzeba już jechać na krakowski dworzec, by wsiąść w autobus do Zakopanego. Ciekawą propozycję bezpośredniego dojazdu z Placu Centralnego na szlak tatrzański przygotowała firma Yellow Bus, znana też z organizacji wycieczek po Krakowie, Małopolsce i Europie. To godna uwagi oferta dla krakowian (zwłaszcza nowohucian), chcących wyjechać wcześnie rano w Tatry, połazić po górach i wrócić do Krakowa tego samego dnia. To także świetna opcja dojazdu (z przesiadką na Łysej Polanie w słowackie Tatry Wysokie i w rejon Popradu czy Koszyc – o czym szczegółowo poniżej.
Do Kuźnic i nad Morskie Oko

Aktualnie, czyli w sezonie jesienno-zimowym, Yellow Bus kursuje w weekendy. Firma oferuje dwie linie – do Kuźnic oraz do parkingu Palenica Białczańska koło Łysej Polany (przejście graniczne ze Słowacją), czyli początku szlaku prowadzącego na Morskie Oko i do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wyjazd jest wcześnie rano (6:45 z Placu Centralnego w kierunku Morskiego Oka), powrót po południu (około godziny 16:00). Rozkład jazdy jest ułożony z myślą o osobach udających się na górskie wycieczki, przy czym nie jakieś mega długie. Przykładowo, korzystając z autobusu jak najbardziej zdążymy wyjść nad Morskie Oko i posiedzieć tam przy schronisku, wrócić na parking i zdążyć na autobus powrotny. Zdążymy też wyjść do schroniska w Dolinie 5 Stawów, albo przespacerować się Doliną Białej Wody lub Doliną Zadnich Koperszadów (Medodołów) po słowackiej stronie granicy. Ale już np. na Rysy czy Świnicę raczej nie zdążymy. Zresztą, o tej porze roku zdecydowanie odradzam, zwłaszcza jeżeli nie jesteście wytrawnymi taternikami.

Zaletą Yellow Busa jest też bezpośredniość dojazdu na szlak. Dotychczas mieszkańcy Nowej Huty, Czyżyn czy Ugorka musieli najpierw jechać autobusem miejskim lub tramwajem na dworzec główny w Krakowie i tam wsiąść w autobus do Zakopanego. Następnie z zakopiańskiego dworca iść 6 km pieszo do Kuźnic albo podjechać ciasnym busem, czy też wsiąść w busa w stronę Morskiego Oka. Tu przesiadka, tam przesiadka, za każdym razem 10-15 minut czekania, niby nic, ale czas ucieka – a przy jednodniowej wycieczce z Krakowa w Tatry każda minuta jest na wagę złota. Poza tym koszty – osobno 22 złote za autobus Kraków – Zakopane, osobno 10 złotych za busa Zakopane – Morskie Oko (Palenica), to samo z powrotem – i już mamy 64 złote, nie licząc biletu komunikacji miejskiej w Krakowie. Tymczasem bilety Yellow Busa zaczynają się już od kilku złotych, standardowo tam i z powrotem można dojechać za około 30 złotych, autobus jest komfortowy i przestronny, a wsiąść można na Placu Centralnym, Dywizjonu 303, pod Tauron Areną czy też koło Ronda Mogilskiego lub na Borku Fałęckim. Rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów – są dostępne na stronie www.yellowbus.pl. Szczegółowe informacje – na facebookowym profilu firmy Yellow Bus.

Poniżej rozkład jazdy autobusu w stronę Łysej Polany / Polany Palenica:

06:45 PLAC CENTRALNY IM. R. REGANA (ul. Gen. Andersa) w kierunku DH Wanda
06:49 DH WANDA (ul. Gen. Andersa) w kierunku Galerii Serenada
06:52 WIŚLICKA (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:53 OS. DYWIZJONU 303 (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:57 TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA (ul. Mogilska) w kierunku Ronda Mogilskiego
07:00 Rondo Mogilskie (ul. Lubomirskiego) przy szkieletorze
07:02 Plac Matejki 2 – Cracow City Tours – przystanek turystyczny
07:07 Nowy Kleparz (st. 1 pętla MPK)
07:09 Plac Inwalidów – w kierunku Ronda Matecznego
07:11 Jubilat w kierunku Ronda Matecznego
07:14 Rondo Matecznego – przed rondem
07:17 Borek Fałęcki – na wysokości pętli tramwajowej
08:56 Bukowina Tatrzańska Klin – wejście na Termy Bukovina
09:09 Palenica Białczańska (parking)

16:45 Start z Palenicy Białczańskiej
16:59 Bukowina Tatrzańska Klin – wejście na Termy Bukovina
19:19 Plac Centralny im. R. Regana

Z kolei tutaj można się przesiąść (na Termach Chochołowskich) na autobus Eurolinii kursujący na słowacką Orawę:

06:45 PLAC CENTRALNY IM. R. REGANA (ul. Gen. Andersa) w kierunku DH Wanda
06:49 DH WANDA (ul. Gen. Andersa) w kierunku Galerii Serenada
06:52 WIŚLICKA (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:53 OS. DYWIZJONU 303 (ul. Stella Sawickiego) w kierunku AWF
06:57 TAURON ARENA KRAKÓW WIECZYSTA (ul. Mogilska) w kierunku Ronda Mogilskiego
07:00 Rondo Mogilskie (ul. Lubomirskiego) przy szkieletorze
07:02 Plac Matejki 2 – Cracow City Tours – przystanek turystyczny
07:07 Nowy Kleparz (st. 1 pętla MPK)
07:09 Plac Inwalidów – w kierunku Ronda Matecznego
07:11 Jubilat w kierunku Ronda Matecznego
07:14 Rondo Matecznego – przed rondem
07:17 Borek Fałęcki – na wysokości pętli tramwajowej
08:33 Termy Chochołowskie
08:44 Dolina Chochołowska
08:46 Dolina Kościeliska
08:55 Zakopane Targowica – przy kolejce na Gubałówkę
09:05 Zakopane Kuźnice (Rondo) – przy punkcie Informacji Turystycznej

17:20 Zakopane Kuźnice Rondo – naprzeciwko Informacji Turystycznej
17:30 Zakopane Targowica – wyjście z kolejki na Gubałówkę, przy Krupówkach
17:40 Dolina Kościeliska
17:42 Dolina Chochołowska
17:54 Termy Chochołowskie
19:23 Borek Fałęcki
( …)
19:52 Plac Centralny im. R. Regana

Dojazd na Słowację

W jaki sposób zatem można dojechać za pomocą Yellow Busa do Kraju Preszowskiego Słowacji? Wyjeżdżamy rano i wysiadamy na Łysej Polanie lub dwa kilometry dalej, na parkingu Palenica Białczańska. Na Łysej Polanie przechodzimy przez most graniczny na słowacką stronę. Tutaj trudno się zgubić – zaraz za granicą, jakieś 50 metrów od mostu granicznego, znajduje się spory parking, a na nim – przystanek słowackich autobusów lokalnych relacji Łysa Polana – Poprad.

Rozkłady jazdy słowackich autobusów i pociągów można sprawdzić na uniwersalnej wyszukiwarce www.cp.sk. Przy czym Odkiaľ znaczy „skąd, Kam – dokąd, spojenie to połączenie, vlak to pociąg, odchod – odjazd, prichod – przyjazd, zastávka to przystanek, MHD to komunikacja miejska (to nas nie dotyczy – to m.in. rozkłady w Bratysławie i Koszycach). Przystanek na Łysej Polanie widnieje w systemie jako Tatranská Javorina,,Lysá Poľana i taką frazę wpisujemy w wyszukiwarkę. Co wpisujemy, jeżeli chcemy jechać (bezpośrednio lub z przesiadką) do lub z popularnych miejscowości w słowackich Tatrach Wysokich, wschodniej Słowacji czy na ukraińskim Zakarpaciu? W polu Odkiaľ wpisujemy wspomnianą już: Tatranská Javorina,,Lysá Poľana. Natomiast w polu „Kam” jedną z następujących fraz:

Żdiar: Ždiar
Tatrzańska Kotlina centrum (Jaskinia Bielska): Tatranská Kotlina/Vysoké Tatry,Bel.jask.
Tatrzańska Łomnica: Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry,aut.st.
Stary Smokowiec: Starý Smokovec/Vysoké Tatry
Poprad: Poprad
Lewocza dworzec autobusowy: Levoča,,aut.st.
Zamki Spiskie: Spišské Podhradie
Preszów: Prešov
Koszyce: Košice
Użhorod: Užhorod; Ukrajina

Zachęcam do nauczenia się podstaw języka słowackiego, wówczas będzie Państwu łatwiej samodzielnie poruszać się po słowackim internecie, w tym korzystać z internetowej wyszukiwarki połączeń i samodzielnie wyszukiwać informacje w sieci.

A jak znaleźć połączenie powrotne? To proste – robimy to samo, tyle że zmieniamy kolejność.

Łysa Polana jako węzeł przesiadkowy

Niestety, połączeń autobusowych z Łysej Polany nie ma jakoś bardzo dużo. Pierwszy autobus jest o 7:05 (na ten nie zdążymy), następny dopiero o 10:40, kolejny o 14:30. Jadąc Yellow Busem, powinniśmy być na Łysej Polanie około godziny 9:00 – 10:00, w zależności od tego, czy są korki. Tak czy inaczej, jest taka opcja, że na Łysej Polanie będziemy musieli trochę poczekać – czasem nawet godzinę. Co wtedy?

Na szczęście nic strasznego – słowacka część Łysej Polany jest dość przyjemna i jest się gdzie schować pod dachem. Są tu dwa sklepy (niestety, dość drogie i z bardzo ograniczonym asortymentem – głównie alkohol, napoje i słodycze), można w nich płacić również w złotówkach, ale uwaga – tak czy inaczej musimy mieć ze sobą euro, żeby zapłacić za słowacki autobus. Jest tu też niewielki hostel wraz z dość prowizorycznym bufetem, w którym jeżeli nam się poszczęści, możemy kupić gorącą kawę lub inne napoje. Hostel i bufet czasem są otwarte, czasem nie – podczas ładnej październikowej pogody jest na to duża szansa, w deszczowy listopadowy dzień niekoniecznie. Jest też zadaszona wiata z ławkami, w której schowamy się od deszczu i śniegu.

Z kolei po polskiej stronie Łysej Polany jest tylko przystanek powrotny, niestety, bez zadaszenia i z zerwanymi lub nieaktualnymi rozkładami jazdy. W każdym razie, na Łysej Polanie nie da się zgubić. To zaledwie kilka domów i bardzo ograniczona przestrzeń, przedzielona rzeką graniczną.

Jeżeli mamy dużo czasu, możemy przespacerować się szosą do położonej zaledwie pół godziny drogi (2,5 km) pierwszej słowackiej wsi Jaworzyna Tatrzańska (Tatranská Javorina). Łysa Polana jest osadą, należącą do tej wsi. Javorina to bardzo malownicza miejscowość turystyczna, ale niestety, nie ma tam zbyt wiele cywilizacji. Jest tam poczta, urząd gminy, sklep (równie słabo zaopatrzony i drogi) oraz kościół. W samej wsi nie ma ani jednej knajpy. Natomiast 500 metrów przed wsią, po lewej stronie drogi znajduje się dość spory, ale wymarły (jak cała Javorina) hotel Kolovrat, w którym znajduje się hotelowa restauracja – ale nie liczmy na sto procent, że będzie otwarta.

Szlaki górskie w okolicy Łysej Polany

Na Łysej Polanie znajduje się początek ciekawego, a zarazem bardzo pustego szlaku tyrystycznego prowadzącego Doliną Białej Wody. Początkowo idziemy wzdłuż drogi do Morskiego Oka, po drugiej stronie granicznej rzeki. Mijamy też schronisko w Dolinie Roztoki – kiedyś nawet był tu mostek, obecnie jednak nie ma szlaku, łączącego obie doliny. Dopiero później szlak odbija od granicy i prowadzi ostro w górę – na położony powyżej 2000 metrów Polski Grzebień. Tym szlakiem możemy dojść aż do Starego Smokowca, przy czym wybierając się jesienią, uważajmy na pogodę i miejmy na uwadze, że słowackie szlaki są czynne tylko do końca października (a następnie otwierane dopiero 15 czerwca). Nie dotyczy to dolnych odcinków szlaków, a o tym, od którego momentu szlak jest zamknięty, możemy się dowiedzieć z ustawionej na szlaku tablicy.

Szlak turystyczny zaczyna się też we wspomnianej już Tatrzańskiej Javorinie. Początkowo na odcinku ok. 2 km jest tu dobrej jakości asfalt (dobry na rolki lub deskę), następnie dochodzimy do polany z leśniczówką i szlak się rozwidla. Zielonym szlakiem dojdziemy do Chaty Tery’ego, niebieskim – nad Zielone Pleso.

O wiele lepszym punktem wypadowym w wysokie góry są natomiast Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Szczyrbskie Pleso. Do pierwszych dwóch miejscowości dojedziemy z Łysej Polany bezpośrednim autobusem, a jeżeli chcemy dojechać do Szczyrbskiego Plesa, musimy w Starym Smokowcu lub Tatrzańskiej Łomnicy przesiąść się na kolejkę (skądinąd przejazd nią jest atrakcją samą w sobie.

Wyjazd na kilka dni

Jeżeli chcemy za pomocą Yellow Busa wybrać się na słowackie szlaki i wrócić jeszcze tego samego dnia wieczorem do Krakowa, musimy jednak dość dobrze zaplanować wycieczkę, żeby zdążyć wrócić na Łysą Polanę na autobus powrotny. Czas jest dość ograniczony, więc niestety daleko nie zajdziemy. Ale jeżeli nie mamy jakichś bardzo ambitnych planów i wystarczy nam spacer którąś z dolin, z wyjściem nie na sam szczyt, ale na przełęcz – jak najbardziej jest to wykonalne w jeden dzień. Zawsze to ciekawa odmiana dla oklepanego Morskiego Oka, a spacer Doliną Białej Wody, Doliną Javorovą czy Doliną Zadnich Koperszadów (Medodołów) jest ciekawym urozmaiceniem i dobrą opcją na październik.

Warto jednak rozważyć wyjazd na dwa lub kilka dni z noclegiem na Słowacji. Może to być nocleg w schronisku, może być też gdzieś na kwaterze lub w hotelu czy pensjonacie. Przy czym należy pamiętać, że Tatry i łażenie po górach to nie jedyny możliwy pomysł na miłe spędzenie jesiennego lub zimowego weekendu. Można wybrać się na rolki na trasy Tatrzańska Kotlina – Kieżmark lub Poprad – Strelnica i Poprad – Svit – to świetne trasy, o których piszemy szczegółowo w Przewodniku dla rolkarzy. W sobotę rano wyjeżdżamy, koło południa trafiamy na trasę, jeździmy do wieczora, nocleg na Słowacji, śniadanie, spacer i powrót po południu do Krakowa. Warto też wybrać się na wycieczkę, zwiedzając słowackie miasta i zamki: Poprad ze Spiską Sobotą, Lewoczę, Spiskie Podzamcze. I wreszcie – gorąco polecam Koszyce. Wyjeżdżamy w sobotę rano Yellow Busem, o 10:40 wsiadamy do autobusu Łysa Polana – Poprad, do którego docieramy koło 12:00. W Popradzie mamy 40 minut na spacer po mieście (wystarczy by dojść na deptak i wrócić), przesiadamy się na pociąg (o 12:40) i przed 14:00 jesteśmy w Koszycach, gdzie musimy sobie załatwić nocleg. Od godziny 14:00 do wieczora mamy mnóstwo czasu na zwiedzanie tego pięknego miasta. Wieczorem jakieś piwo na Starym Mieście, kolacja, nocleg, rano na spokojnie zdążymy się zebrać i wrócić na Łysą Polanę tak, by zdążyć na powrotnego Yellow Busa do Krakowa.

Przydatne informacje:

Rozkład jazdy i możliwość zakupu biletów online: www.yellowbus.pl
Wyszukiwarka połączeń: www.cp.sk
E-podręcznik języka słowackiego
Przewodnik dla rolkarzy