Słowacja nie zamknęła granic – autobusy transgraniczne, muzea i sklepy działają. Sprawdź, jakie są aktualne obostrzenia

Jak w całej Europie, również na Słowacji nastąpił w ostatnich dniach znaczny przyrost zachorowań na covid, co wywołało potrzebę pilnego zwołania sztabu kryzysowego. W niedzielę 11 października cały dzień debatowała w tej sprawie rządowa komisja z udziałem premiera Igora Matoviča, ministrów i ekspertów. Przyjęto daleko idące obostrzenia, ale bez zamykania granic ani obiektów turystycznych. Polacy nadal bez problemu mogą pojechać na Słowację własnym samochodem lub marszałkowskim autobusem transgranicznym i zwiedzić skansen w Zubercu lub Zamki Orawskie czy też zrobić zakupy w sklepie – wszystko to oczywiście w maseczce i zgodnie z ogólnie znanymi zasadami. Poniżej – najważniejsze obostrzenia i porady dla osób, udających się za południową granicę.
Najważniejsze obostrzenia, wchodzące w życie od dziś lub od 15 października, to:

  1. Szkoły średnie przechodzą na nauczanie zdalne – natychmiast. Szkoły podstawowe i przedszkola pozostają przy nauce stacjonarnej, ale wchodzą nowe środki ostrożności – w tym obowiązkowe maseczki u dzieci.
  2. Od czwartku obowiązkowe noszenie maseczek również w przestrzeni publicznej (na ulicy). Oczywiście nie dotyczy to totalnego pustkowia, np. gór, lasów, pól. Czyli tak jak w Polsce. Dokładnie przepis brzmi, iż poza obszarem zabudowanym (poza miastami i wsiami) maseczki nie są potrzebne, jeżeli pomiędzy ludźmi jest co najmniej 5 metrów.
  3. Restauracje i bary – mogą wydawać jedzenie / picie tylko na wynos, lub z konsumpcją na zewnątrz, na tarasie (w ogródku kawiarnianym / restauracyjnym). Akurat większość knajp na słowackiej Orawie i w Tatrach Zachodnich (np. w schroniskach górskich) posiada ogródki, problemem jest tylko jesienna pogoda, która nie sprzyja siedzeniu na zewnątrz. Tym niemniej – ciepła kurtka, czapka – i możemy zjeść obiad lub napić się herbaty, kawy, kofoli lub piwa albo czegoś mocniejszego. Ogródki ma przeważająca większość lokali w miejscowościach odwiedzanych przez Polaków, m. in.: knajpa „mordownia” w centrum Suchej Hory, bufety w Oravicach (te mają tylko ogródki, z tym że w październiku są czynne w zasadzie tylko w weekendy), knajpy w Zubercu, restauracja koło skansenu Zuberec-Brestova, schronisko na Zverovce i pobliska restauracja, schronisko Tatliakova chata, knajpy w Orawskim Podzamczu, Trstenie, w centrum Dolnego Kubina i in.
  4. Zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób. Dotyczy to nie tylko oficjalnych zgromadzeń, ale po prostu, grupowania się ludzi, w tym paczki znajomych. Jeżeli więc wybierasz się na wycieczkę ze znajomymi na Słowację – maksymalnie w 6 osób.
  5. Zakaz mszy świętych z publicznością – jedynie transmisja online.
  6. Śluby, pogrzeby, chrzty – dozwolony jest jedynie sam obrzęd (z zachowaniem zasad – maski, dystans itp.), absolutny zakaz towarzyszących temu imprez czy spotkań – wesele, stypy, przyjęcia itp.
  7. Absolutny zakaz zgromadzeń publicznych – wyjątkiem są jedynie posiedzenia organów państwowych i samorządowych, np. parlamentu, rządu, rad gmin.
  8. Zamknięte siłownie, baseny.
  9. Zakaz wszelkich wydarzeń publicznych (koncerty, wydarzenia kulturalne, sportowe). Wyjątek – wydarzenia sportowe najwyższego szczebla (np. mecze piłkarskie lub hokejowe 1 ligi), ale bez publiczności i przy obowiązkowym testowaniu zawodników.
  10. SKLEPY: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, dezynfekcja rąk, godziny dla seniorów.

Muzea, skanseny (np. w Zubercu), komunikacja publiczna, szlaki w górach funkcjonują normalnie (to znaczy oczywiście zgodnie z zasadami – dystans, maseczki, dezynfekcja rąk). Przez chwilę pojawiały się obawy, że rząd Igora Matoviča zdecyduje się na częściowe zamknięcie granic, ale podczas niedzielnych rokowań ten temat się nie pojawiał i już raczej nie wróci. Jeśli już – to w ramach totalnego lockdownu, jeżeli do niego dojdzie. Dopóki nie będzie lockdownu, granice pozostaną otwarte, wraz z możliwością podróżowania również w celach turystycznych.

Jakub Łoginow

Fot. www.vlada.gov.sk