Operacja: „Spoločná zodpovednosť”. Słowacja przetestuje na COVID całe społeczeństwo i zaangażuje w to 8000 wojskowych

To już potwierdzone – rząd Igora Matoviča podjął właśnie decyzję o przeprowadzeniu akcji powszechnego testowania na COVID-19 całego społeczeństwa. Ma to zatrzymać szybko rosnącą liczbę nowych zachorowań, poprzez wczesne wyłapanie zakażonych nie wykazujących objawów choroby. Akcję pod nazwą Spoločná zodpovednosť (Wspólna Odpowiedzialność) przeprowadzi słowackie wojsko. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, operacja zostanie rozpoczęta w weekend za 2 tygodnie (od 30 października). Dodatkowym testowaniem zostaną objęte powiaty z największą liczbą zakażeń, w tym zwłaszcza Orawa.
Uchwała o powszechnym testowaniu została przyjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu dzisiaj, w niedzielę 18 października. Tym samym rząd oficjalnie zatwierdził to, co premier Igor Matovič zapowiadał już od kilku dni. Jest to już kolejne daleko idące działanie mające na celu zatrzymać drugą falę pandemii. Od 1 października na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy, który jednak nie oznacza lockdownu – nadal funkcjonują muzea, obiekty turystyczne, komunikacja publiczna – włącznie z transgraniczną. Kilka dni temu wprowadzono dodatkowe obostrzenia, takie jak zamknięcie szkół średnich i kościołów, zakaz organizacji wesel i styp, nakaz chodzenia w maseczce również na zewnątrz – z wyjątkiem tzw. extravilanu, czyli obszaru niezabudowanego miast i wsi. O aktualnej sytuacji epidemiologicznej i obowiązujących obecnie obostrzeniach pisaliśmy w tym artykule:

Akcja powszechnego testowania ma zostać przeprowadzona w oparciu o szybkie testy antygenowe, dające wynik po 15 minutach. Słowacja już zakupiła testy potrzebne do przeprowadzenia akcji, nie obyło się jednak bez kontrowersji – jak zauważyli dziennikarze i opozycja, testy zamówiono w firmie, która ma długi wobec funduszu zdrowia, co jest niezgodne z ustawą o zamówieniach publicznych. Premier twierdzi, że firma te zobowiązania spłaciła.

Szczegóły operacji będą jeszcze ustalane. Wcześniej zapowiadano, że testowanie odbędzie się w lokalach wyborczych na podobnej zasadzie, na jakiej odbywają się wybory i referenda. Celem jest maksymalnie ułatwienie cełego procesu, tak by mieszkańcy nie zastanawiali się, gdzie trzeba się udać na testy. Lokale wyborcze są generalnie niezmienne od lat (podobnie jak w Polsce), ludzie są do nich przyzwyczajeni, zwłaszcza że ostatnie wybory odbyły się niedawno (29 lutego – parlamentarne, 3 października – wybory uzupełniające w części samorządów). Do niedawna trwała dyskusja, czy testowanie ma być przymusowe czy też dobrowolne. W tym pierwszym przypadku należałoby jednak zmienić w trybie pilnym konstytucję, co również było rozważane. Na chwilę obecną wśród polityków rządzącej koalicji OĽANO, SME RODINA,SaS, ZA ĽUDÍ przeważa pogląd o dobrowolnym uczestnictwie w systemie testowania, przy czym rząd apeluje do rozsądku i odpowiedzialności obywatelskiej Słowaków. Ostatecznej decyzji jednak nie podjęto.

Zdaniem premiera, cała akcja przyniesie skutek (zatrzymanie drugiej fali pandemii) tylko w przypadku bardzo dużej mobilizacji społeczeństwa. Igor Matovič, który premierem jest od pół roku po dwunastoletnich rządach „Smeru” Roberta Ficy zapowiedział, że jeżeli akcja się nie powiedzie, poda się do dymisji. Zapowiada też, że akcja powszechnego testowania ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji. Jeżeli się powiedzie, czyli społeczeństwo masowo stawi się na testy, a logistyka przebiegnie sprawnie, uda się dzięki temu wyłapać większość ognisk zachorowań. W takim przypadku po około 3 tygodniach (a więc w drugiej połowie listopada powinien się pojawić wyraźny efekt w postaci znacznego spadku nowych zachorowań. Wówczas większość wprowadzonych ostatnio obostrzeń zostanie zdjęta i powrócimy do sytuacji, jaką znaliśmy z wakacji i początku września. Jeżeli jednak testowanie nie przyniesie efektów, wówczas wprowadzony zostanie pełny lockdown.

Przetestowani mają zostać mieszkańcy starsi niż 10 lat. Jeżeli państwo nadąży z przygotowaniami od strony logistycznej i prawnej, akcja przebiegnie w dwóch fazach. Pierwsza ma się odbyć w weekend 30 października – 1 listopada, druga od 6 do 8 listopada (w obu przypadkach jest to piątek, sobota i niedziela). Wcześniej, od 23 do 25 października przeprowadzone zostanie pilotażowe testowanie w okresach (powiatach) z największą liczbą zachorowań – a więc między innymi na graniczącej z Podhalem Orawie.

Strona rządowa zapowiada, że „ Spoločná zodpovednosť” będzie bez wątpienia największą i najbardziej skomplikowaną akcją logistyczną w historii niepodległej Słowacji (a więc od 1993 roku). Rząd chce do jej przeprowadzenia zaangażować nawet 50 tysięcy osób, w tym 7-8 tysięcy żołnierzy, resztę będą stanowić policjanci, strażacy, urzędnicy państwowi i samorządowi oraz oczywiście personel służby zdrowia. Minister obrony deklaruje, że armia jest przygotowana do przeprowadzenia tej operacji. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować.

Jakub Łoginow

Fot. Vlada.gov.sk

Poznaj lepiej Słowację, jej realia i kulturę! Zapisz się na nasz bezpłatny e-kurs języka słowackiego