Podpisz petycję w sprawie autobusów transgranicznych w Tatrach

Dokładnie rok temu, po wieloletnich staraniach strony społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego uruchomił pierwszą transgraniczną linię autobusową łączącą polskie i słowackie Tatry Zachodnie. Linia Bukowina Tatrzańska – Dolny Kubin okazała się wielkim sukcesem, frekwencja w samorządowych autobusach przeszła wszelkie oczekiwania. Linia została zakontraktowana na razie do końca grudnia, a ustalenia z lat 2017-18 były takie, że w kolejnych latach miały powstać następne linie: do Zakopane – Podbańskie, Nowy Targ – Poprad, Trstena – Jabłonka oraz połączenia na Sądecczyźnie. Na półtora miesiąca przed końcem kontraktu urząd wciąż nie zdążył ogłosić przetargu na nowe połączenia, nie wiemy na jakim etapie są rozmowy ze stroną słowacką, jak przedsiębiorcy i pracownicy mają planować przyszły rok. Zachęcamy do podpisania petycji, w której prosimy marszałka województwa o realizację wcześniejszych ustaleń, na które czekają tysiące turystów i osób żyjących z turystyki.
W petycji prosimy marszałka województwa przede wszystkim o kontynuację dobrze zrealizowanego projektu oraz o uruchomienie kolejnych połączeń – umożliwiających dotarcie również w słowackie Tatry Wysokie i Bielskie. Chodzi o linię Zakopane – Poprad, która przez wiele lat funkcjonowała w sezonie letnim i jesiennym jako linia komercyjna, obsługiwana przez firmę Strama. Ze względu na COVID, przedsiębiorca na początku lata zmuszony był zawiesić to połączenie – nie dostał bowiem żadnych dotacji do przewozów. Doświadczenie funkcjonowania tej linii pokazało, że jest ona bardzo popularna i potrzebna – powinna zatem wrócić na stałe, jako samorządowa linia użyteczności publicznej, kursująca przez cały rok. W sezonie letnim i jesiennym linia zarabiałaby na siebie dzięki biletom, poza sezonem wystarczyłaby dotacja z rządowego Funduszu Autobusowego. Przy stawce 3 złote za kilometr, Urząd Marszałkowski dopłaciłby do jej funkcjonowania niewiele lub prawie wcale. Urzędnicy musieliby jedynie przeprowadzić cały proces związany z pełnieniem funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego. Nie powinien to być jednak żaden problem – wszystko jest już dawno przygotowane, w latach 2017-18. Dlaczego nie zostało jeszcze wdrożone? Takie pytanie zadają często użytkownicy subskrybujący stronę inicjatywy społecznej „Polska – Słowacja – autobusy” i trudno jest na to pytanie odpowiedzieć, bo żadnej racjonalnej odpowiedzi nie ma. Oczekiwania społeczne są jednoznaczne, argumenty merytoryczne – też (współpraca i przyjaźń polsko-słowacka, walka ze smogiem, więcej możliwości dla wycieczek górskich, zwiększenie atrakcyjności turystycznej Podtatrza, zyski przedsiębiorców na Podhalu, praktyczna realizacja rządowej idei „Trójmorza”). Co więcej, podpisano w tej sprawie listy intencyjne, wszyscy są za, dawno wszystko przekonsultowano, wydano pieniądze na analizy, a pierwsza linia okazała się ogromnym sukcesem – mimo pandemii. Pora zatem wdrożyć to, co już dawno ustalono i nad czym wiele osób i środowisk z takim trudem pracowało.

W petycji prosimy też o uruchomienie sezonowych połączeń Zakopane – Podbańskie. To również efekt ustaleń polsko-słowackich z lat 2017-2018. Ta linia jest kluczowa, aby móc wyjść na Kasprowy, Bystrą lub Rysy od polskiej strony, zejść na drugą (słowacką) stronę Tatr i móc jakoś wrócić do domu. Samochód nie jest tu żadnym rozwiązaniem, bo przecież nie zabierzemy go ze sobą do plecaka. Ta linia jest też ważna dla osób, które chcą wyjść na Krywań – umożliwiłaby bezpośredni dojazd np. na Tri Studniczki. Na obu połączeniach skorzystają także właściciele kwater, hoteli, pensjonatów i zakładów gastronomicznych na Podhalu. Osoby zainteresowane słowackimi Tatrami mogłyby nocować po polskiej stronie, gdzie jest dużo taniej, tutaj wydawać pieniądze – i wyjeżdżać stąd na jednodniowe wycieczki w słowackie góry. Dokładnie w ten sposób to funkcjonowało w tym roku w przypadku linii Bukowina Tatrzańska – Dolny Kubin, linia jest bardzo chwalona przez podhalańskich hotelarzy i pozostałe osoby z branży turystycznej. A w czasie pandemii takie wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego jest ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

Petycję można podpisać pod linkiem:

www.petycjeonline.com/autobuspoprad
Jedna myśl na temat “Podpisz petycję w sprawie autobusów transgranicznych w Tatrach

  • 6 listopada, 2020 o 7:09 pm
    Permalink

    Przydałoby się jeszcze coś na odcinku Zuberec- Jalovec- Podbańska. To już by były całe Tatry naokoło. Wspaniale że coś się dzieje w tej kwestii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *