Zakopane i Tatry z Yellow Bus – Dolina Białego

Zakopane to nie tylko Krupówki, a Tatry – to nie tylko wysokie góry. Jeżeli zastanawiasz się nad sobotnią lub niedzielną wycieczką a niekoniecznie chcesz iść gdzieś wysoko w Tatry, ciekawym rozwiązaniem jest zakopiańska Dolina Białego i przejście nią na Kalatówki, a stamtąd do Kuźnic. To dość łatwa trasa, jej przejście zajmuje 2-3 godziny i może być ciekawym urozmaiceniem spacerów po mieście. Polecamy ją zwłaszcza osobom nieobytym z górami, rodzicom z małymi dziećmi oraz osobom starszym. Ale nie tylko – nawet doświadczeni taternicy chodzą nie tylko po wysokich górach, a Dolina Białego jest jedną z najładniejszych dolin w całych Tatrach i każdy chętnie tu wraca.
Dojazd – Yellow Bus, Eurolinia

Dolina Białego znajduje się najbliżej centrum Zakopanego spośród wszystkich dolin reglowych (regiel – to dolna partia gór), nieopodal słynnej skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Dojechać można tu transportem publicznym na kilka sposobów. Ciekawą opcją jest Yellow Bus – komfortowe autobusy, kursujące w soboty i niedziele na trasie Nowa Huta – Centrum Krakowa – Chochołów – Kościelisko – Górne Zakopane (Rondo Kuźnickie niedaleko skoczni narciarskich). Bilet tam i z powrotem kosztuje maksymalnie 35 złotych, można go kupić na stronie www.yellowbus.pl. Natomiast na trasie Bukowina Tatrzańska – Poronin – Zakopane – Kościelisko – Witów – Chochołów kursuje transgraniczna Eurolinia Tatry, której trasa ze względu na zamknięcie granic została tymczasowo skrócona do polskiego odcinka. Więcej na ten temat w poniższych artykułach:

Dojście do szlaku

Do początku szlaku w Dolinie Białego możemy dojść z trzech stron – od strony skoczni narciarskich, z Krupówek ulicą Grunwaldzką oraz Drogą Pod Reglami od strony ulicy Strążyskiej.

Jeżeli przyjechaliśmy Yellow Busem, sprawa jest dość prosta. Wysiadamy przy Rondzie Kuźnickim (Rondo im. Jana Pawła II albo w skrócie Rondo). Jest to charakterystyczny punkt orientacyjny dla Górnego Zakopanego, lokalny węzeł komunikacyjny i centrum tej części miasta. Zakopane jest pochyłe, centrum miasta z Krupówkami znajduje się w dolnej części, Górne Zakopane jest natomiast położone bliżej Tatr i uchodzi za tę ładniejszą i bardziej elitarną część miasta. Swoją drogą są to bardzo ładne tereny spacerowe, w wolnej chwili warto się przespacerować po tutejszych osiedlach i ulicach willowych takich jak Parcele Urzędnicze, Bulwary Słowackiego, ulica Piłsudskiego. W tej części miasta oprócz zabudowy willowej znajdują się obiekty sportowe COS (Centralnego Ośrodka Sportu) o znaczeniu ogólnokrajowym (stadiony, trasy nartorolkowe, skocznie narciarskie, ośrodek przygotowań olimpijskich i hotel dla sportowców), Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z przyległym parkiem edukacyjnym, a także wiele zabytkowych, drewnianych willi. Jest tu też bardzo ładny widok na Giewont i Tatry, o wiele lepszy niż z centrum miasta.

Dojście z Ronda Kuźnickiego do Doliny Białego zajmuje ok. 15 minut i jest przedstawione na mapce poniżej:

Drugą, równie ciekawą opcją, jest dojście z centrum miasta. W połowie Krupówek od tej ulicy odchodzi niewielka ul. Generała Galicy prowadząca do głównego placu miasta – Placu Niepodległości. Idąc dalej, trafiamy do parku miejskiego im. Józefa Piłsudskiego – niewielkiego, ale bardzo ładnego. Tuż obok parku znajduje się ulica Grunwaldzka, bardzo ładna, z elegancką willową zabudową. Idziemy nią w górę, po kilkuset metrach na jej końcu skręcamy lekko w prawo w spokojną Drogę do Białego, której przedłużeniem jest leśna droga w Lesie Białego. Przyjemna droga przez las nad potokiem – i jesteśmy przy wejściu do doliny. Opisana trasa zajmuje około 20 minut i prowadzi bardzo malowniczą częścią miasta, jest to zdecydowanie ta „lepsza” część Zakopanego, uporządkowana, pozbawiona urbanistycznego chaosu, z warta odwiedzenia.

Do Doliny Białego można też dojść niejako od tyłu, czyli drogą pod Reglami od strony ulicy Strążyskiej. Droga Pod Reglami ma ok. 12 km i łączy zakopiańską skocznię z wylotem Doliny Chochołowskiej. Jest to ciekawy widokowo szlak prowadzący wzdłuż Tatr, na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego z Zakopanem i Kościeliskiem.

Najładniejsza dolina w Tatrach

Dolina Białego ma około dwóch kilometrów i należy do średniej wielkości dolin tatrzańskich. Jest dużo mniejsza od Doliny Kościeliskiej czy Chochołowskiej, ale większa od Doliny ku Dziurze czy Za Bramką. Nie bez przyczyny nazywana jest jedną z najładniejszych dolin tatrzańskich. Jest polskim odpowiednikiem położonej w pobliżu Oravic Juranovej Doliny – podobne widoki, podobny charakter geologiczny.

Charakterystyczne dla Doliny Białego są białe wapienne skały i bardzo malowniczy potok, tworzący liczne studnie, małe wodospady i przełomy. W środkowej części doliny znajduje się zakratowana grota. To pozostałość po dawnej kopalni uranu, co jest tematem na osobną opowieść.

Dawna kopalnia uranu

Spacer Doliną Białego trwa około 20-30 minut. Na końcu doliny szlak skręca ostro w prawo (na zachód), a ścieżka wspina się ostro w górę. Po około 20 minutach dochodzimy do rozstaju dróg – do czarnego szlaku, ścieżki nad Reglami. Możemy iść na prawo (na zachód) w stronę Doliny Strążyskiej i Sarniej Skały (te opiszemy w kolejnym artykule) lub na lewo (na wschód) w stronę Kalatówek.

Ścieżka nad Reglami i Kalatówki

Idziemy w lewo, początkowo wspinając się w górę. Po chwili dochodzimy do płaskiego odcinka szlaku i odsłoniętego terenu na zboczu góry. Pod nami jest Dolina Białego, nad nami – masyw Małego Giewontu, na wprost widać Wielką Krokiew. Rozpościera się stąd piękny widok na Zakopane, Gubałówkę, Podhale, a nawet słowacką Orawę.

Charakterystyczne dla tej części szlaku są drewniane mostki nad żlebami, a także wyrastające tu sosny, limby i kosodrzewina. Jesteśmy na wysokości około 1300 metrów, 350 metrów nad poziomem Zakopanego.

Krótki odcinek przez las – i dochodzimy do najwyższego punktu naszej wycieczki. Następnie szybkie zejście na dół i jesteśmy na Kalatówkach. Czyli na ogromnej, malowniczej polanie górskiej, jednej z ładniejszych w Tatrach. Fenomen Kalatówek polega na tym, że są położone bardzo blisko miasta, zaledwie 15 – 20 minut od Kuźnic, a mimo to można się tu poczuć jakbyśmy byli pośrodku Tatr.

Na Kalatówkach znajduje się największe w Tatrach schronisko górskie. Nie przypomina ono jednak pozostałych schronisk, ale raczej hotel górski. Można tu wynająć nocleg, zjeść obiad w restauracji, napić się kawy, herbaty lub piwa.

Z Kalatówek do Kuźnic schodzimy szeroką drogą górską, obłożoną wielkimi kamieniami. Po drodze mijamy pustelnię św. Brata Alberta. Po 15 minutach jesteśmy w Kuźnicach, malowniczej górskiej osadzie, stanowiącej najważniejszy wyjścia na tatrzańskie szlaki po polskiej stronie Tatr. Schodzimy dalej i po 15 minutach jesteśmy na Rondzie Kuźnickim, w miejscu gdzie Yellow Bus ma swój przystanek.

Co dalej?

Jeżeli do odjazdu autobusu mamy jeszcze kilka godzin, warto ten czas wykorzystać na spacery po mieście. I to nie tylko po Krupówkach. Z Ronda Kuźnickiego jest niedaleko na Antałówkę i Pardałówkę – willowe, położone na uboczu dzielnice Zakopanego, z których rozpościera się piękny widok na Tatry.

Jakub Łoginow