Rolki pod Tatrami z Yellow Bus. Część pierwsza – linia Nowa Huta – Chochołów – Zakopane Rondo Kuźnickie

Najlepsze i najdłuższe trasy na rolki są pod Tatrami – po ich polskiej oraz słowackiej stronie. Niemal każdy wytrawny rolkarz słyszał o kultowej trasie Nowy Targ – Trstena, nie jeden zjadł na niej zęby. Aktualnie w związku z budową obwodnicy Nowego Targu, są przeszkody w pokonaniu nowotarskiego odcinka trasy w lesie leżącym na obrzeżach tego miasta. Dla odmiany warto rozpocząć wycieczkę rolkarską w Chochołowie lub Nowym Targu, korzystając z weekendowych kursów Yellow Busa.
Yellow Bus to popularny przewoźnik autobusowy, który od 2020 roku oferuje komfortowe podróże wygodnymi dużymi autobusami na dwóch liniach, łączących Nową Hutę z Tatrami. Jedna linia to Plac Centralny – centrum Krakowa – Morskie Oko (a konkretnie – Palenica Białczańska na szlaku do Morskiego Oka), druga – Plac Centralny – Centrum Krakowa – Czarny Dunajec – Chochołów – Termy Chochołowskie – wylot doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej – Kościelisko – Górne Zakopane (Rondo Kuźnickie koło skoczni narciarskich, na 2 km bliżej Tatr niż dworzec). To właśnie tę drugą linię tu sobie omówimy, pod kątem dojazdu na trasy rolkarskie.

Aktualnie Yellow Bus kursuje w weekendy i święta, standardowo na zasadzie: wyjazd o 6:45 rano z Placu Centralnego, po drodze Bieńczyce, Czyżyny, Ugorek, Grzegórzki, Rondo Mogilskie, Plac Matejki, Aleje, Mateczny, Zakopiańska, wysiąść można w Czarnym Dunajcu, Chochołowie, Zakopanem i na innych przystankach po drodze. Powrót około godziny 17:00, a więc na miejscu mamy kilka godzin czasu. W sam raz na fajną wycieczkę, w tym również na rolkach. W sezonie letnim powinny pojawić się nowe połączenia i większa częstotliwość już istniejących, ale o tym wszystkim dowiecie się z facebookowej strony Yellow Bus, zachęcam też do kontaktowania się z przewoźnikiem bezpośrednio. Bilet można kupić na stronie www.yellowbus.pl

Trasy rolkarskie
Trasy rolkarskie w okolicach Chochołowa

Zazwyczaj kultową trasę rolkarską Nowy Targ – Trstena pokonuje się zgodnie z jej nazwą, czyli startuje się w Nowym Targu, dojeżdża do Trsteny i wraca, robiąc tym samym imponujący dystans ponad 70 km. Wiele osób jest jednak tą trasą już znudzonych, bo ile można nią jeździć. Często dużym urozmaiceniem jest zmiana punktu startowego oraz skorzystanie z licznych odgałęzień trasy, których nie brakuje zwłaszcza po polskiej stronie. Wysiadając z autobusu w Chochołowie, od razu w centrum wsi trafiamy na jedno z najciekawszych odgałęzień. Jedziemy najpierw w górę w stronę głównej trasy, następnie możemy pojechać w lewo w stronę granicy, lub w prawo, w dół, do Podczerwonego, Czarnego Dunajca, Nowego Targu. Wybierając ten kierunek, po drodze trafimy na kilka mega ciekawych odgałęzień, z których warto skorzystać. Najpierw dwa ślepe odgałęzienia w Podczerwonem, jedno któtkie, drugie długie, w stronę czarnodunajeckich torfowisk, oba po lewej stronie. Tuż za nimi – długie odgałęzienie Szlakiem Puścisn Czarnodunajeckich do Czarnego Dunajca. Jest ich jeszcze kilka, ale najbardziej godne uwagi jest to do Ludźmierza, Krauszowa, Morawczyny i Pyzówki. Znajdziecie je na naszej mapie dostępnej poniżej.

Opisane wyżej możliwości – to wycieczka na cały dzień, w sam raz na weekendowy wypad z Yellow Busem. I to nawet w warunkach zamkniętych granic ze Słowacją. O pozostałych możliwościach poinformujemy w kolejnym artykule, a osoby zainteresowane umawianiem się na wspólne rolkarskie przejazdy zapraszam do dołączenia do grupy „Rolki i deskorolka Podhale, Spisz, Orawa”.

Więcej o możliwościach jazdy na rolkach na Podtatrzu i nie tylko przeczytacie w kultowym ebooku „Przewodnik dla rolkarzy – Kraków, Małopolska, Słowacja”. Polecamy!

Bądź na bieżąco i nie przegap rolkarskich nowości! Zapisz się na nasz rolkarski newsletter: ciekawe trasy, nowe przepisy, nowe miejscówki, informacje o wspólnych wyjazdach i przejazdach i wiele innych. 
 
Wpisz swój adres e-mail.

Będziesz otrzymywał nasz newsletter.
adres e-mail
Miasto