Jeszcze kilka dni. Zagłosuj na Park przy Muzeum Lotnictwa w małopolskim budżecie obywatelskim!

Budżet obywatelski w Krakowie kojarzymy głównie z projektami realizowanymi przez Urząd Miasta, na które będziemy mogli głosować jesienią. Mało kto wie, że oprócz krakowskiego, swój własny budżet obywatelski ma również Urząd Marszałkowski, czyli samorząd województwa. Trwa właśnie głosowanie, jest bardzo proste (łatwiejsze niż w mieście), zwycięskie projekty są realizowane od razu i raczej bez kontrowersji, aż wstyd nie zagłosować. Jednym z godnych uwagi projektów z Krakowa jest projekt numer 27 „Park przy Muzeum Lotnictwa”, na który mogą oddać głos wszyscy mieszkańcy Krakowa powyżej 16 roku życia.
Projekt „Park przy Muzeum Lotnictwa” jest kontynuacją zwycięskiego zadania z poprzedniej edycji, na którą krakowianie głosowali w roku 2019 i które zostało zrealizowane pod koniec 2020 roku. Dzięki niemu park przy Muzeum Lotnictwa wypiękniał, pojawiły się nowe ławki i kosze na śmieci, wyremontowano alejki, powstały też dwa urządzenia sportowe – siłownia na wolnym powietrzu, z której chętnie korzystają zwłaszcza okoliczni seniorzy z Ugorka.

Należy nadmienić, że Muzeum Lotnictwa Polskiego podlega nie miastu, ale województwu, a konkretnie marszałkowi (nie wojewodzie – ten jest przedstawicielem rządu w terenie, pełni funkcje kontrolne, natomiast samorząd wojewódzki to marszałek i podległy mu Urząd Marszałkowski). Muzeum zarządza też sąsiednim parkiem, przy czym nie dostaje od marszałka i radnych Sejmiku wystarczających środków, by o ten park zadbać. Jedyną szansą jest właśnie budżet obywatelski Województwa Małopolskiego (BO Małopolska).

Projekt z poprzedniej edycji wygrał (zajął drugie miejsce, do realizacji przewidziano kilka projektów z największą liczbą głosów), Muzeum Lotnictwa świetnie go zrealizowało, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Nowy projekt „Park przy Muzeum Lotnictwa” napisany zresztą przez tę samą osobę zakłada kontynuację już rozpoczętych działań. Jeżeli dzięki waszym głosom wygra, pojawią się nowe nasadzenia zieleni, ławki, kolejne wyremontowane alejki, a także tablice informacyjne, przypominające o lotniczej historii tego miejsca, a także o żyjących tu zwierzętach. To nie tylko sympatyczne choć pospolite zające i bażanty, ale też chronione sokoły-pustułki, prawdziwy przyrodniczy rarytas w samym sercu miasta.

Na realizacji projektu zyskają nie tylko spacerowicze, ale także osoby na wózkach inwalidzkich, rowerzyści, rolkarze, rodzice z wózkami dziecięcymi. Poprawiona ma być nawierzchnia drogi kołowania, tak by była przyjazna i dostępna również dla osób na kółkach.

Głosowanie na projekt nie wpływa na realizowaną w sąsiedztwie inwestycję „Małopolskie centrum nauki Cogiteon”. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników, ale dotyczy innego obszaru. Projekt „Park przy Muzeum Lotnictwa” dotyczy rewitalizacji już istniejącego parku, który i tak jest chroniony przed zabudową – choć nieco zaniedbany. Tym niemniej, zwycięstwo projektu z pewnością będzie ważnym argumentem na rzecz powiększenia parku, dokupienia terenów pod park, uchronienia sąsiednich działek przed zabudową i budową sieci dróg. Głównym argumentem na rzecz zabudowy zabytkowego lotniska jest bowiem to, że tutejsze tereny zielone są zaniedbane, zaśmiecone, w opinii wielu osób – mało atrakcyjne. „Skoro to ma tak wyglądać, niech już lepiej zabudują w cholerę” – myśli sobie wielu mieszkańców. W tym również tych, którym zależy na ochronie zieleni, ale oczekują, że będzie to zieleń wysokiej jakości.

Kto może zagłosować?

Każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 rok życia.

Czy trzeba się rejestrować?

Nie. Głosowanie jest banalnie proste, dużo prostsze niż w budżecie obywatelskim miasta Krakowa. Najlepiej jest zagłosować przez internet, można też papierowo.

Jak zagłosować?

Wchodzimy na stronę: www.bo.malopolska.pl Po wejściu na stronę po oczach bije „ZAGŁOSUJ TUTAJ”. Wchodzimy, klikamy ROZPOCZNIJ GŁOSOWANIE. Wypełniamy MEGA PROSTY formularz, zaledwie kilka rubryk – i gotowe!

Co ważne – wybieramy Subregion Miasto Kraków i w nim projekt nr 27 Park przy Muzeum Lotnictwa. Całość zajmuje minutę, a jaka satysfakcja ze spełnienia obywatelskiego obowiązku 

Zagłosować na projekt można do 14 czerwca. Zostało więc już mało czasu. Gdy już zagłosowałeś/aś, zadbaj o to, by zrobili to samo Twoi znajomi, ale także, przede wszystkim Twoi rodzice, domownicy, współlokatorzy, ciocia, babcia, dziadek czy wujek, o ile są z Krakowa. Paradoksem jest fakt, że z już zwycięskiego i zrealizowanego projektu z 2019 roku najbardziej zadowoleni są seniorzy z pobliskiego Ugorka, którzy chętnie spędzają tu czas, chwalą te zmiany i chcieliby więcej, a jednak są w dużej mierze mnie obeznani cyfrowo niż młodzi i tym samym nie głosują na ważny dla nich projekt. Mieszkasz na Ugorku, Eldorado, osiedlu Akademickim, Cieślewskiego, Pszona, Akacjowej? Zapukaj do sąsiada, powiedz mu/jej że jest w ogóle taka inicjatywa, zachęć do zagłosowania mailowo lub fizycznie. Inaczej ten fajny projekt nie wygra, wszystko w Twoich rękach!

Jakub Łoginow, autor projektu, stowarzyszenie „Błonia Czyżyńskie”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *