Michał Pierzchała (PiS) od roku jest dyrektorem odpowiedzialnym za małopolski transport, a Paweł Obrzut jego zastępcą. Efekt – gigantyczne korki i paraliż komunikacyjny Krakowa

W połowie 2020 roku nowym dyrektorem Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego został związany z PiS Michał Pierzchała. To najważniejsza figura, odpowiedzialna za korki na małopolskich drogach oraz realizację kluczowej obietnicy PiSu – reaktywacji PKS-ów. Po roku od objęcia urzędu warto by Gazeta Krakowska, LoveKraków, KrkNews i krakowski oddział Gazety Wyborczej przeprowadziły własną analizę, jak Michał Pierzchała wywiązał się z postawionych mu zadań, czy przywrócił PKSy, co zrobił dla ograniczenia korków, jak współpracuje z pasażerami – czy odpowiada na maile kierowane przez zwykłych mieszkańców (raczej nie odpowiada). Taka sama ocena należy się jego zastępcom, którymi są pan Paweł Obrzut i Krystian Zieliński.
W dyskusji o krakowskich korkach najczęściej przewijają się nazwiska Łukasza Franka i Łukasza Grygi. I słusznie, bo odpowiadają oni w dużej mierze za stan transportu w Krakowie i okolicach. Ale odpowiadają tylko w połowie. Drugą połową jest rządzony przez PiS samorząd województwa. Ma on w tym temacie dużo większą władzę i dużo większy wpływ na rzeczywistość, niż panowie Franek i Gryga razem wzięci. Krakowskie media o nich milczą. Apeluję, by to się zmieniło, by przeprowadzać z panem Pierzchałą i Obrzutem wywiady, by poznać ich plany i program, by rozliczać ich z efektów ich pracy.

Będzie to testem, na ile krakowskie media są niezależne i zdolne do samodzielnego niezależnego researchu oraz krytycznej oceny działalności władz publicznych. Krytykować prezydenta Majchrowskiego i jego urzędników umie każdy głupi. Potraficie przyjrzeć się Urzędowi Marszałkowskiemu i Michale Pierzchale i poddać go rzetelnej, obiektywnej ocenie, zaprezentować plusy i minusy jego działalności w rok po objęciu urzędu po zmianie dyrektora? Szczerze mówiąc wątpię, ale chętnie dam się pozytywnie zaskoczyć..

O marszałkowskim departamencie transportu można przeczytać na jego stronie:
https://www.malopolska.pl/urzad-marszalkowski/departamenty/departament-transportu-i-komunikacji

Jakub Łoginow