Więcej autobusów z Łysej Polany do Popradu. Na Łysą Polanę dojedziesz z Nowej Huty i Krakowa Yellow Busem

Poprawia się oferta transportu publicznego w Kraju Preszowskim, w tym również popularnych wśród Polaków autobusów SAD Poprad. Samorządowa spółka IDS Vychod, powołana w 2019 roku przez Kraj Preszowski i Koszycki do zarządzania transportem publicznym Wschodniej Słowacji, konsekwentnie wprowadza tam transportową rewolucję. Jej częścią jest lepszy takt połączeń na trasie Łysa Polana – Wysokie Tatry – Poprad oraz nowoczesne autobusy, które zastąpiły wysłużone pojazdy kursujące na tej trasie. Przypominamy również, że na Łysą Polanę można dojechać z Krakowa i Nowej Huty bezpośrednim komfortowym autobusem Yellow Bus, a możliwości przesiadki są lepsze niż jeszcze przed rokiem. Jeżeli planujecie podróże z Krakowa, Myślenic lub Nowego Targu na Słowację, kombinacja Yellow Bus – SAD Poprad – słowackie pociągi staje się całkiem niezłą, wygodną i cenowo dostępną opcją, o której warto pamiętać.
Łysa Polana – przyjemny punkt przesiadkowy

Łysa Polana to niewielka transgraniczna osada tatrzańska, na którym w przeszłości znajdowało się drogowe przejście graniczne. Obecnie po polskiej stronie jest parking i przystanek autobusowy na drodze do Morskiego Oka, natomiast po stronie słowackiej dwa sklepy, przystanek końcowy słowackich autobusów, otwarty sezonowo hostel w którym można też czasem kupić kawę oraz całoroczna, ogólnodostępna wiata, w której można się schować przed deszczem lub śniegiem.

Łysa Polana całkiem nieźle nadaje się na przesiadkę z polskich autobusów na słowackie. Polski i słowacki przystanek są oddalone od siebie zaledwie 300 metrów, wystarczy przejść przez most graniczny na drugą stronę granicznej rzeki Białki (Białej Wody). Po stronie słowackiej znajduje się tu także początek bardzo ładnego szlaku w Dolinie Białej Wody, którym można przejść przez główną grań Tatr aż do Starego Smokowca lub Tatrzańskiej Łomnicy. Również oczekiwanie na autobus jest tu bardzo przyjemne ze względu na piękne górskie widoki i czyste powietrze. W oczekiwaniu na słowacki autobus możemy tu wstąpić do jednego z dwóch słowackich sklepów, w których można płacić również w złotówkach – aczkolwiek jest tu dużo drożej niż normalnie na Słowacji, a asortyment jest mocno ograniczony do napojów bezalkoholowych, alkoholu i słodyczy.

Rozkłady jazdy słowackich autobusów i Yellow Busa oraz pozytywna transformacja przewoźnika SAD Poprad

O autobusach Yellow Busa, partnera naszego portalu, pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy, że są to duże komfortowe autobusy (żadne busy), cena jest sporo niższa od konkurencji (np. od autobusów Kraków – Zakopane), jedynym minusem jest to, że Yellow Bus kursuje tylko w weekendy. Bilet można kupić u kierowcy lub najleoiej online, na stronie www.yellowbus.pl Warto również polubić stronę Yellow Bus na Facebooku, by być na bieżąco z promocjami, konkursami i innymi aktualnościami.

Słowackie autobusy obsługuje przewoźnik SAD Poprad, który w ostatnich latach przeszedł diametralną przemianę na plus. Jeszcze kilka lat temu było to skostniałe przedsiębiorstwo zarządzane w postkomunistycznym stylu, którego menedżerowie na wszelkie propozycje zmian i wyjścia naprzeciw Polakom odpowiadali „nie da się” i „nie ma potrzeby, bo od zawsze było tak i tak”. Na szczęście udało się to przedsiębiorstwo przewietrzyć i zmienić podejście do zarządzania. W 2020 roku SAD Poprad kupił 15 nowoczesnych autobusów, które zastąpiły wysłużoną flotę znaną Polakom z wycieczek w Tatry. Łącznie przewoźnik dysponuje flotą 115 autobusów. Powstała też nowa marka TATRA EXPRESS z którą można się spotkać m.in. na linii Łysa Polana – Poprad, co jest jednym z przykładów nowego podejścia spółki do marketingu (przedtem przewoźnik w ogóle nie prowadził działań marketingowych). I wreszcie co najważniejsze, ukrócono powszechne przez lata praktyki nie wydawania przez kierowców biletów Polakom, zwłaszcza tym jadącym na Łysą Polanę. Kierowcy wielokrotnie brali pieniądze do kieszeni, a przewoźnik sztucznie wykazywał brak ruchu na kierunkach do/z polskiej granicy, co przez lata było powodem dla utrzymywania skandalicznie słabej oferty. Dziś może nie jest ona jeszcze idealna, ale dołożono kilka połączeń i wprowadzono łatwy do zapamiętania takt – autobus odjeżdża z danego przystanku co godzinę lub dwie, dlatego pasażerowie nie muszą się uczyć rozkładu jazdy, jest on łatwy do zapamiętania, co skłania do korzystania z transportu publicznego.

Sobotnie rozkłady jazdy przedstawiają się następująco:

Łysa Polana – Tatrzańska Łomnica – Poprad

Wyjazd z Łysej Polany – przyjazd do Popradu:

7:15 – 8:25

9:15 – 10:30

10:15 – 11:25

12:15 – 13:30

14:15 – 15:25

15:15 – 16:30

16:15 – 17:25

18:15 – 19:25

Tatrzańska Łomnica – Łysa Polana

6:10 – 6:53

8:10 – 8:53

9:10 – 9:53

11:10 – 11:53

13:10 – 13:53

14:10 – 14:53

15:10 – 15:53

17:10 – 17:53

19:25 – 20:08

Dla porównania, podajemy skrócony rozkład jazdy Yellow Busa (kursuje w soboty i niedziele):

Nowa Huta Plac Centralny: 6:45

os. Dywizjonu 303 (Stella-Sawickiego): 6:53

Tauron Arena Kraków Wieczysta: 6:57

Rondo Mogilskie Szkieletor: 7:00

Nowy Kleparz: 7:07

Plac Inwalidów: 7:09

Rondo Matecznego: 7:14

Borek Fałęcki: 7:17

Myślenice Estakada: 7:37

Nowy Targ: 8:29

Łysa Polana: 9:06

Polana Palenica: 9:09

Powrót z Tatr do Krakowa:

Polana Palenica: 16:45

Łysa Polana: 16:48

Nowy Targ Rondo: 17:25

Kraków – ok. 19:00

Nowa Huta Plac Centralny: 19:19

Przypominamy, że planując lokalne i dalekobieżne podróże po Słowacji i Czechach warto korzystać z uniwersalnej wyszukiwarki www.cp.sk Są tam wszystkie połączenia, zarówno autobusów podmiejskich, jak i dalekobieżnych, zarówno pociągów lokalnych i tatrzańskiej elektryczki, jak i pociągów dalekobieżnych i międzynarodowych. Polecamy również nasz raport o systemie transportu publicznego na Słowacji, jest się na czym wzorować.

Fot. IDS Vychod