Zakupy na Słowacji z autobusem trangranicznym

W latach 90-tych tłumy Polaków przyjeżdżały do słowackiej Suchej Hory na tanie zakupy alkoholu i produktów spożywczych. Potem trend się odwrócił i to Słowakom bardziej opłacało się robić zakupy w Polsce. Od kilku lat widać oznaki odwrócenia trendu z powrotem w drugą stronę. Generalnie na Slowacji nadal jest nieco drożej niż u nas, ale coraz więcej towarów jest tańszych niż w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza alkoholu, kawy, wielu słodyczy, wędlin i serów. 
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden ważny aspekt: polski zakaz handlu w niedzielę. Na Słowacji taki zakaz nie obowiązuje, co wśród osób mieszkających lub przebywających turystycznie na Podhalu rodzi pokusę, by wybrać się w niedzielę na zakupy za pobliską granicę. Taka możliwość już jest m.in. dzięki samorządowemu autobusowi transgranicznemu. Za bilet z Zakopanego do słowackiej Suchej Hory i Vitanovej zapłacimy jedynie 7 złotych. Nawet jeżeli nie chcemy jechać na Słowację specjalnie na zakupy, warto wiedzieć, gdzie na trasie autobusu transgranicznego są jakie sklepy, co w nich można kupić i jakie są ich godziny otwarcia. Poniżej szczegółowe informacje na ten temat.

Sucha Hora

Największy sklep w tej przygranicznej miejscowości to znana i lubiana COOP Jednota, czyli odpowiednik naszego „Społem”. Dość spory asertyment, względnie niskie ceny (sklepy tej sieci są jedne z najtańszych). Sklep znajduje się w centrum wsi, przy głównym skrzyżowaniu, koło kościoła. Tuż obok znajduje się przystanek linii transgranicznej i innych linii autobusowych.

Godziny otwarcia:
Pn – pt 6:00 – 16:45
Sobota 6:00 – 12:00
Niedziela Zamknięte

Około 300 metrów dalej w stronę trasy rowerowo-rolkarsko-narciarskiej znajduje się drugi sklep samoobsługowy – Potraviny Pitecek. Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Sobota: 6:30 – 17:00
Niedziela: Zamknięte

W niedzielę otwarty jest sklep położony na samym początku wsi patrząc od strony Polski, tuż przy dawnym przejściu granicznym. Otwarte bywają też inne prywatne sklepy. Ich asortyment jest jednak ograniczony, głównie kupimy tu alkohol, napoje, słodycze, ale już niekoniecznie podstawowe artykuły spożywcze.

Hladovka

We wsi jest kilka sklepów, są one jednak mniejsze niż w Suchej Horze i trudno tu znaleźć sklep otwarty w niedzielę.

Vitanova

W centrum wsi koło kościoła i urzędu gminy znajduje się dość spory sklep sieci COOP Jednota, jeden z niewielu w okolicy, otwarty także w niedzielę. W tym samym budynku znajduje się restauracja. Godziny otwarcia:
Pn – pt: 6:00 – 19:00
Sobota: 6:00 – 13:00
Niedziela: 13:00 – 17:00

Oravice

Tu niestety nie ma ani jednego sklepu. Są dwa bufety, jednak w zimie i wiosną bywają zamknięte. Przez cały rok otwarta jest pizzeria w aquaparku. Najbliższe sklepy znajdują się w Vitanovej (6 km) i Zubercu (10 km).

Zuberec

To jedna z największych wsi na trasie autobusu. Jest tu dużo lokalnych sklepów, restauracji, barów. Największym jest tradycyjnie COOP Jednota w centrum miejscowości. Godziny otwarcia:
Pn – pt: 6:00 – 18:00
Sobota: 6:00 – 16:00
Niedziela: 8:00 – 12:00

Trstena

Co prawda nie dojeżdża tu autobus transgraniczny, ale można tu dotrzeć na rolkach lub nartach biegowych, a do Suchej Hory gdzie przesiądziecie się Państwo na autobus transgraniczny można dojechać kursującym co godzinę autobusem lokalnym. Trstena jest kilkutysięcznym miasteczkiem. Sklepów jest sporo, ale najważniejsze to:

COOP Jednota na rynku. Dość spory i przyjemny sklep, szeroki wybór produktów, względnie niskie ceny.
Pn – pt. 6:00 – 20:00
Sobota: 6:00 – 16:00
Niedziela: 7:30 – 15:30

Potraviny Koruna – na rynku. Mały sklep, gorszy wybór towaru, ale dłużej otwarty w sobotę
Pn. – so 6:00 – 18:30
Niedziela – zamknięte
Billa – Sídlisko Západ 1601/46 (na zachodnim końcu miasteczka)
Pn – so. 7:00 – 20:00
Niedziela: 8:00 – 17:00

Stacja benzynowa
Na Sidlisku Zapad niedaleko Billi znajduje się stacja benzynowa Slovnaft, na której również można zrobić zakupy. Jak to na stacji, jest oczywiście zdecydowanie drożej niż w zwykłym sklepie, ale jest to rozwiązanie na wypadek, gdy sklepy są zamknięte. Stacja jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 6:00 – 22:00.

Twardoszyn

Podobnie jak Trstena nie leży na trasie autobusu, ale jest jednym z największych miast w sąsiedztwie, do którego można dotrzeć lokalnymi autobusami. Twardoszyn jest miastem powiatowym, siedzibą Powiatu Twardoszyn (okres Tvrdošín), obejmującego m.in. Suchą Horę, Hladovkę, Vitanovą, Trstenę, Zuberec, Oravice, część Tatr Zachodnich.

Najważniejsze supermarkety znajdują się w pobliżu głównej drogi, niedaleko zabytkowego rynku. To m.in.
TESCO. Adres: Nová 291, 027 44 Tvrdošín

Tesco jest położone obok ronda na głównej trasie przelotowej. Obok znajduje się przystanek autobusowy, z którego można dojechać m.in. do Suchej Hory. Jest to jeden z największych sklepów na słowackiej Orawie. Dość spory asortyment, dobre miejsce na zakupy, choć nieco drożej, niż w COOP Jednota. Zaletą tego sklepu są też długie godziny otwarcia – aż do 21:00, w tym również w niedzielę.

Godziny otwarcia:
Pn – so 6:00 – 21:00
Niedziela 7:00 – 21:00
LIDL. Adres: Hviezdoslavova 117/6, 027 44 Tvrdošín
Godziny otwarcia:
Pn – so 7:00 – 20:00
Niedziela: 9:00 – 20:00

Dolny Kubin

To największe miasto na trasie autobusu, znajduje się tu sporo sklepów, w tym hipermarkety, galerie handlowe, butiki. Większość z nich jest zlokalizowana w centrum – w pobliżu dworca autobusowego i charakterystycznego węzła drogowego.

TESCO:
Pn – niedziela 6:00 – 22:00

KAUFLAND:
Pn – so 7:00 – 21:00
Niedziela 8:00 – 20:00

LIDL:
Pn – so 7:00 – 20:00
Niedziela: 9:00 – 20:00

Rozkład jazdy autobusów transgranicznych znajdziesz pod adresem www.eurolinia.pl