Autobus Yellow Bus z Grzegórzek przez os. Wieczysta w Krakowie na kąpielisko Przylasek Rusiecki. Jak dojechać do Przylasku, zdjęcia, spacery, rower, rolki, atrakcje

W ramach projektu Kraków Nowa Huta Przyszłości, w malowniczej nowohuckiej okolicy na osiedlu Przylasek Rusiecki otwarto niedawno kąpielisko. Jest to ciekawa alternatywa dla o wiele bardziej zatłoczonych Bagrów i Kryspinowa. Parking na Przylasku Rusieckim kosztuje 25 złotych, a możliwości parkowania na dziko zostały ograniczone, tym bardziej więc warto wybrać się autobusem – za bilet Yellow Busa zapłacimy 6 złotych. Przylasek Rusiecki to nie tylko plaża, ale także piękne tereny do spacerów, biegania, a nawet jazdy na rolkach po lokalnych drogach na sąsiednim osiedlu Chałupki. Przeczytaj całość artykułu, by poznać szczegóły trasy i cennika autobusu oraz zobaczyć zdjęcia i poznać atrakcje okolicy.
Jak dojechać?

Linia Yellow Busa ma przystanek początkowy niedaleko Ronda Mogilskiego, przy ulicy Cystersów 15. To na osiedlu Grzegórzki, niedaleko takich miejsc, jak Szkieletor, osiedle Olsza, osiedle Oficerskie, sądy, Ogród Botaniczny.

Przystanki po drodze (są to przystanki krakowskiej komunikacji miejskiej, czyli MPK i Mobilisa):
Tauron Wieczysta (przed pętlą tramwajową)
os. Dywizjonu 303 (tak jak 129, 142, 178)
Wiślicka
DH Wanda
Plac Centralny (przed placem jadąc od R. Kocmyrzowskiego)
Plac Centralny (przystanek przed kinem Światowid)
os. Na Skarpie
Klasztorna
Pleszów (pętla autobusowa)
Przylasek Rusiecki Kąpielisko

Autobus kursuje CODZIENNIE od 9.00 do 19.30 co 45 minut.
Ceny biletów:
normalny 6 zł;
ulgowy 4 zł;
rodzinny 12 zł (do 4 osób);
grupowy (do 5 osób) – 15 zł !
Rozkład dostępny jest już w aplikacji kiedyprzyjedzie.pl lub www.mpks.kiedyprzyjedzie.pl gdzie możecie sprawdzić w którym miejscy dokładnie jest Wasz autobus. Na części przystanków nie będzie rozkładów gdyż ZTP w Krakowie nie zdążył (lub MPK) wstawić słupków przystankowych „dla innych przewoźników” – tak jest z przystankiem Przylasek Rusiecki”. Od Cystersów do Pleszowa włącznie rozkłady wiszą na przystankach.

UWAGA!!! Autobusem można przewozić rowery i zwierzęta. Na trasie kursują wygodne 55-osobowe autobusy, znane z popularnych linii z Nowej Huty w Tatry. Na miejscu jest gdzie pojeździć na rowerze i na rolkach, o czym szczegółowo za chwilę.

Więcej na facebookowym profilu Yellow Bus.

Kąpielisko Przylasek Rusiecki – zdjęcia, plaża i atrakcje

Przylasek Rusiecki to osiedle o wiejskim charakterze położone nad Wisłą na południowo-wschodnich obrzeżach Nowej Huty, 10 km od Niepołomic. To także zespół kilkunastu średniej wielkości stawów, które powstały po wydobyciu żwiru (podobnie jak Bagry i Kryspinów). Kąpielisko i plaża powstały na największym z nich, położonym we wschodniej części kompleksu, niedaleko linii kolejowej. Pozostałe stawy też są ciekawe, większość z nich jest wykorzystywana przez wędkarzy, na niektórych od lat funkcjonowały dzikie plaże i dzikie kąpieliska – jest tam jednak niebezpiecznie, bo już metr od brzegu robi się głęboko. Na oficjalnym kąpielisku są natomiast ratownicy i policja. Korzystanie z plaży i jeziora jest bezpłatne.

Miejsce zostało zagospodarowane w naprawdę fajny sposób – powstała infrastruktura dla plażowiczów i spacerowiczów oraz miejsca rekreacji (w tym knajpy i foodtracki) – ale wszystko zrobiono w taki sposób, że miejsce nie straciło na swoim naturalnym i dzikim charakterze. Ciekawym rozwiązaniem są pomosty poprowadzone nie tylko w głąb jeziora, ale wzdłuż brzegu, przez trzcinowiska. Miejsce ma coś z klimatu Mazur, oczywiście na miarę krakowskich możliwości. Ma sporo zalet w porównaniu z położonymi w środku miasta Bagrami – co prawda akwen jest mniejszy i nie pożeglujemy tu ani na desce, ani żaglówką, ale jest tu zdecydowanie spokojniej, mniej tłoczno. Bagry są fajne (zwłaszcza jako miejscówka żeglarsko-windsurfingowa), ale jednak dookoła są bloki i osiedla mieszkaniowe i to się widzi i odczuwa. Na Przylasku możemy odpocząć od zgiełku miasta, dookoła jest prawdziwa wiejska sielanka, mimo że formalnie są to osiedla peryferyjne w granicach Krakowa i Nowej Huty.

Imponujące wrażenie robi plaża z idealnie żółtym, czystym, naturalnym piaskiem. Nawieziono tego naprawdę sporo! Jeśli chodzi o infrastrukturę, koło plaży są normalne toalety (nie toy-toye), wypożyczalnia sprzętu wodnego, foodtracki, namiot gastronomiczny. Można zjeść lody, ciepły posiłek, napić się kawy, zimnych napojów i piwa. Na osiedlu jest sklep spożywczy, sklepy są też w sąsiednich Branicach i Chałupkach.

Spacery, rolki i rowery

Pływanie, odpoczynek na plaży i skorzystanie z oferty gastronomicznej to nie jedyna forma aktywności, którą można uskuteczniać po przyjeździe Yellow Busem na Przylasek. Okolica jest idealnym miejscem na spacery – zarówno te bliższe, jak i dalsze. Przede wszystkim polecam spacer po całych „nowohuckich Mazurach”, czyli po ogromnym zadrzewionym kompleksie jezior. Jest tu mnóstwo ścieżek i szutrowych dróg, a same stawy mają urozmaiconą linię brzegową, z licznymi zatokami i półwyspami. W okolicy w wielu miejscach wyrósł już dość spory las, w sąsiednich Branicach realizowany jest też miejski program zwiększania lesistości. Warto też pospacerować nad Wisłą i na wale wiślanym, przy czym niedawno zaczęła się jego modernizacja, więc nie wszędzie spacery będą możliwe.

Ciekawe tereny spacerowe są również na zachód i częściowo też na północ od kompleksu jezior – zwłaszcza na obszarze Chałupek i położonych na zachód od nich Kujaw. Chałupki i Kujawy to niewielkie osiedla o wiejskim charakterze, które mimo sąsiedztwa Kombinatu mają naprawdę malowniczy, sielankowy charakter. To paradoks, ale tu bardziej odpoczywamy od zgiełku miasta, niż na wsiach położonych na północ i zachód od Krakowa takich jak Bibice, Zielonki, Wielka Wieś, Zabierzów i Liszki, które mają o wiele bardziej zurbanizowany charakter i są poddawane presji deweloperskiej. W Chałupkach i Kujawach jest mnóstwo zieleni i widoki takie jak na poniższych zdjęciach. To idealne miejsce na spacery, bieganie, przejażdżki rowerowe, a także… rolki. Niestety, nie ma tu ani metra ścieżki rowerowej ani chodnika, natomiast w wielu miejscach w okolicach spokojnie możemy pojeździć na rolkach po mało uczęszczanych drogach lokalnych.

Chałupki
Wisła w Kujawach
Zając w pobliżu ulicy Truskawkowej w Chałupkach

W przypadku rowerów jest łatwiej – rower można zabrać do autobusu i wystartować możemy od razu z kąpieliska, w dowolnym kierunku – również do Niepołomic i Puszczy Niepołomickiej. Gdy chcemy pojeździć na rolkach, najlepiej jest iść wałem wiślanym na zachód, a następnie po przekroczeniu mostem potoku Kanar zejść do ulicy Kąkolowej (2,3 km). Tam zaczyna się asfalt i możemy sobie pojeździć drogami lokalnymi po całych Chałupkach i okolicach, wygląda to tak jak na poniższych zdjęciach.

Chałupki

Miejmy nadzieję, że spółka Nowa Huta Przyszłości dostrzeże potencjał i wystąpi z inicjatywą budowy kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę wzdłuż mostu kolejowego, co otworzyłoby nowe możliwości, gdyż po drugiej stronie rzeki jest Wiślana Trasa Rowerowo-Rolkarska o długości niemal stu kilometrów. Warto też dopilnować, by po trwającej właśnie przebudowie wałów, na ich koronie pojawiła się nawierzchnia asfaltowa, wówczas pojawią się nowe, idealne trasy na rolki w tej okolicy.

Jakub Łoginow

Bądź na bieżąco – zapisz się poniższy formularz na nasz newsletter: 
 
Wpisz swój adres e-mail.
Czytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *