Na narty do Kotelnicy Białczańskiej z Yellow Bus – bezpośrednie połączenie komfortowym autobusem z Nowej Huty na stok narciarski pod Tatrami

Do niedawna przyjemność jazdy na nartach była zarezerwowana niemal wyłącznie dla posiadaczy samochodów – dostanie się komunikacją publiczną z Krakowa i innych miast na stok było niemożliwe lub karkołomne. Małopolska jest ostoją busiarstwa, a busem o ile jakoś w niekomfortowych warunkach dojedziemy do pracy czy szkoły, to raczej nie przewieziemy nim nart, wózka czy innego dużego sprzętu. Duże normalne autobusy jeżdżą co prawda na trasie Kraków – Zakopane, ale w samym mieście zlikwidowano popularne stoki do których dało się dojść pieszo z dworca: Nosal i Gubałówkę. Tym bardziej więc cieszy, że po latach zwijania transportu publicznego pojawiła się sensowna alternatywa, umożliwiająca dojazd bezpośrednio z Nowej Huty i centrum Krakowa na stok. Są nią duże, komfortowe autobusy Yellow Bus relacji Plac Centralny – Palenica Białczańska, którymi w przystępnej cenie można dojechać do jednego z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce – na Kotelnicę Białczańską.
O przewoźniku Yellow Bus pisaliśmy na naszym portalu już wiele, zwłaszcza że wspieramy każdy przejaw normalności i wysokiego standardu przewozów w regionie, w którym generalnie ten standard jest bardzo niski. Z informacjami na temat oferty Yellow Busa pisaliśmy m.in. w tym artykule.

Autobusy Yellow Bus kursują w weekendy. Są dwie linie: Nowa Huta – Myślenice – Białka Tatrzańska – Palenica Białczańska oraz Nowa Huta – Myślenice – Chochołów – Dolina Kościeliska – Zakopane Rondo Kuźnickie. Wyjazd z Placu Centralnego jest o 6:45, o 7:00 autobus jest na Rondzie Mogilskim, około 8:50 przyjeżdżamy do Białki. Stok znajduje się zaledwie 300 metrów od przystanku. Powrót z Białki do Krakowa jest około godz. 17:00, więc mamy cały dzień szusowania na stoku i zostanie jeszcze czas na obiad i piwo w miejscowej karczmie regionalnej (po nartach, nie w trakcie). Bilet tam i z powrotem na Yellow Busa kosztuje standardowo 35 złotych, a czasem nawet taniej. Dla porównania, standardowa cena biletu autobusów kursujących na trasie Kraków – Zakopane to 24 złote, a więc podróż w obie strony to 48 złotych. Nadal jednak nie rozwiązuje to kwestii dojazdu na stok, chyba że na Harendę.

Kotelnica Białczańska uchodzi za jedną z najlepszych stacji narciarskich w Polsce. Co prawda nie jest to stok wysokogórski jak Kasprowy Wierch, Tatrzańska Łomnica czy Chopok, ale jak na polskie warunki oferuje nie tylko całkiem niezłą jakość, ale i względnie niską cenę karnetów, dużo niższą niż na wspomnianych wysokogórskich stokach. Białczanie wsławili się także tym, że wbrew typowemu dla Podhala indywidualizmowi, połączyli siły i stworzyli wspólny karnet dla kilkunastu ośrodków w okolicy, włącznie z tymi po stronie słowackiej. Informacje o ośrodku znajdują się pod linkiem: Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska (bialkatatrzanska.pl)

Zaletą Białki są również sympatyczni mieszkańcy i autentyczny góralski styl, który można znaleźć chociażby w regionalnych karczmach. Jest tu też taniej niż w niedalekim Zakopanem czy Starym Smokowcu. W Białce i sąsiedniej Bukowinie znajdują się popularne termy, do których również można dojechać Yellow Busem.

Linią Yellow Busa można dojechać z przesiadką również na Słowację. Jak to zrobić, dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu. Zachęcamy również do lektury innych artykułów z naszego portalu oraz do zakupu rekomendowanych tu ebooków, z pewnością znajdą Państwo coś dla siebie.